Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Łodzi. Nowa monografia

fot. Kevin Bessat / Unsplash

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego ukazała się monografia pt. "Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Łodzi. Tom 2. Przestrzeń miasta przemysłowego. Zbiór studiów z okazji 200 lat Łodzi przemysłowej", której redaktorami są dr Ewa Boryczka oraz dr Kamil Śmiechowski.

W roku 2020 Łódź obchodziła dwusetlecie swojej historii przemysłowej. Jubileusz ten stał się podstawą do zorganizowania przez Interdyscyplinarne Centrum Studiów Miejskich UŁ cyklu debat naukowych nad historią przemysłową i przyszłością naszego miasta. Niniejsza publikacja jest ich pokłosiem.

Jak piszą redaktorzy:

W książce zostały podjęte dwa główne wątki rozważań dotyczące transformacji oraz przestrzeni Łodzi – jej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Pierwsza część obejmuje procesy transformacji miasta – od wolno rozwijającej się małej wsi z okresu do XV wieku, przez czas prosperity miasta przemysłowego w XIX stuleciu, po miasto poprzemysłowe, zmierzające ku dalszej transformacji i regeneracji. Druga część koncentruje się na przestrzeni miasta Łodzi i jej przeobrażeniach, a także na czynnikach i uwarunkowaniach tych przekształceń. Spoglądając na Łódź głównie z perspektywy planowania przestrzennego, gospodarki przestrzennej, geografii społeczno-ekonomicznej, zarządzania, ochrony środowiska, architektury i urbanistyki, chcieliśmy wzbogacić nowe interdyscyplinarne podejście do studiów miejskich.

Szczegóły książki prezentuje strona Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Materiał źródłowy: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Redakcja: dr Jakub Zasina