Młodzi o klimacie 2023 ze wsparciem KGRiŚ oraz SKN SPATIUM

Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi zorganizowało w dniach 07-08.11.2023 roku kolejną odsłonę konferencji "Młodzi o klimacie", do uczestnictwa w której zachęcani byli w szczególności uczniowie szkół średnich. W ramach konferencji warsztaty poprowadziły ekspertki z Katedry Gospodarki Regionalnej i Środowiska, a SKN SPATIUM zaprosiło uczniów na spacer badawczy po Łodzi.

rys. Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź
fot. Agnieszka Rzeńca / UŁ

Konferencja "Młodzi o klimacie" po raz kolejny zgromadziła w EC1 w Łodzi uczniów i nauczycieli szkół średnich. Ekspertki z Katedry Gospodarki Regionalnej i Środowiska UŁ oraz członkinie Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM mieli swój udział w organizacji tego wydarzenia.

Pierwszego dnia konferencji - 07.11.2023 r. - dr Agnieszka Rzeńca (wraz drem Kamilem Brzezińskim i dr hab. Tomaszem Jurczakiem, prof. UŁ), mgr Klaudia Kamińska i Julia Nawocka poprowadziły warsztaty pt. "Klimatyczny panel obywatelski w mojej szkole". Ich celem było zapoznanie uczniów z ideą, organizacją i przebiegiem panelu obywatelskiego, a następnie zaktywizowanie ich na rzecz działań skierowanych przeciw zmianom klimatu w najbliższym otoczeniu – szkole i mieście. Tego dnia poprowadziły również spacer badawczy po rewitalizowanym śródmieściu Łodzi dla uczniów z Publicznego Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu im. bł. Piątki Poznańskiej.

Natomiast drugiego dnia konferencji - 08.11.2023 r. - dr Magdalena Biernacka i mgr Paula Dominiak-Szymańska zorganizowały warsztaty pt. "Moja droga z domu do szkoły w kontekście zmian klimatycznych", w ramach których młodzież zapoznała się z korzyściami płynącymi z obecności terenów zieleni w miastach (w szczególności w kontekście zmian klimatu), a także wzięła udział w tzw. sądzie obywatelskim oraz grze symulacyjnej.

Materiał źródłowy: Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź & dr Agnieszka Rzeńca