Które przestrzenie Łodzi i Turynu mają „studenckie” oblicze? Nowy artykuł już dostępny

fot. Gian Pietro Dragoni / Unsplash

Dr Jakub Zasina, mgr Erica Mangione oraz prof. Marco Santangelo opublikowali właśnie artykuł pt. "Nuancing student geographies: Studentscapes in post-industrial cities" na łamach prestiżowego czasopisma "Urban Geography". Podejmują w nim problematykę geografii studenckich w Łodzi w Polsce oraz w Turynie we Włoszech. Autorzy wykazali empirycznie, w których przestrzeniach obu miast studenci uczą się, mieszkają i spędzają czas wolny.

Autorzy pokazują w artykule, że obecność studentów istotnie przeobraża geografie Łodzi i Turynu jako miast poprzemysłowych. Przekonują również, że dychotomiczne postrzeganie poszczególnych fragmentów miast jako „studenckich” lub „niestudenckich” - powszechne w literaturze - może być zbytnim uproszczeniem. Między tymi dwoma ekstremami istnieje bowiem wiele różnych „odcieni studenckości”, które badacze miast powinni mieć na uwadze.

Studenci i pracownicy naszej uczelni mogą przeczytać artykuł bezpłatnie poprzez e-zbiory Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, logując się na swoje konta uniwersyteckie. Pozostałe osoby mogą uzyskać dostęp do artykułu na stronie wydawcy.