Dlaczego warto rozważyć studentyfikację usługowo-handlową jako nowy podzbiór badań nad studentyfikacją? Nowy artykuł już dostępny

fot. Alexander Popov / Unsplash

Dr Jakub Zasina opublikował właśnie artykuł pt. "The student urban leisure sector: Towards commercial studentification?" na łamach czasopisma "Local Economy".

Przedstawia w nim wyniki badań przeprowadzonych wśród łódzkich studentów oraz przedsiębiorstw usługowych, które zagospodarowują ich czas wolny. Na tej podstawie pokazuje, że centralne obszary Łodzi są zarówno przestrzeniami spędzania czasu wolnego przez studentów, jak i wykonywania przez nich obowiązków zawodowych.

Autor argumentuje, że dotychczasowe ramy studentyfikacji jako nurtu badań - skupionego wokół kwestii mieszkaniowych - mogą być niewystarczające dla uchwycenia pełnego spektrum geografii studenckich oraz różnych ról, które studenci odgrywają jako aktorzy tzw. zmiany miejskiej (urban change). Wysuwa zatem propozycję rozpoczęcia badań nad tym, co nazywa studentyfikacją usługowo-handlową (commercial studentification).

Studenci i pracownicy naszej uczelni mogą przeczytać artykuł bezpłatnie poprzez e-zbiory Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, logując się na swoje konta uniwersyteckie. Pozostałe osoby mogą uzyskać dostęp do artykułu na stronie wydawcy.