Katedra Gospodarki Regionalnej i Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego

Katedra Gospodarki Regionalnej i Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego

MENU

banner-gp-facebook.pngbanner-ekomiasto-facebook.png
AKTUALNOŚCI

Miasta i ich mieszkańcy w obliczu wyzwań adaptacji do zmian klimatu

news-miasta-i-ich-mieszkancy-w-obliczu-wyzwan-adaptacji-do-zmian-klimatu.jpeg

Dr Agnieszka Rzeńca jest współautorką monografii „Miasta i ich mieszkańcy w obliczu wyzwań adaptacji do zmian klimatu” wydanej niedawno przez Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk.

Monografia rozwija szczególnie ważny temat zmian klimatu w miastach, a przede wszystkim wpływu użytkowników miasta na kształtowanie jakości życia i rozwoju w warunkach kryzysu środowiskowego.

Monografii towarzyszy cykl podcastów pt. „Rozmowy o klimacie w miastach”. Jest to cykl wywiadów, z przedstawicielami opisanych w książce grup użytkowników miast tj. władz lokalnych i administracji publicznej, mieszkańców i ngo’s, instytucji edukacyjnych, architektów i projektantów przestrzeni miejskiej oraz biznesu lokalnego.

Monografię można pobrać bezpłatnie tutaj.

Opublikowane: 07-09-2021

Które przestrzenie Łodzi i Turynu mają „studenckie” oblicze?

news-urban-geography.jpeg

Dr Jakub Zasina, mgr Erica Mangione oraz prof. Marco Santangelo opublikowali właśnie artykuł pt. Nuancing student geographies: Studentscapes in post-industrial cities na łamach czasopisma Urban Geography. Podejmują w nim problematykę geografii studenckich w Łodzi w Polsce oraz w Turynie we Włoszech. Autorzy wykazali empirycznie, w których przestrzeniach obu miast studenci uczą się, mieszkają i spędzają czas wolny.

Autorzy pokazują w artykule, że obecność studentów istotnie przeobraża geografie Łodzi i Turynu jako miast poprzemysłowych. Przekonują również, że dychotomiczne postrzeganie poszczególnych fragmentów miast jako „studenckich” lub „niestudenckich” - powszechne w literaturze - może być zbytnim uproszczeniem. Między tymi dwoma ekstremami istnieje bowiem wiele różnych „odcieni studenckości”, które badacze miast powinni mieć na uwadze.

Studenci i pracownicy naszej uczelni mogą przeczytać artykuł bezpłatnie tutaj, logując się na swoje konta uniwersyteckie. Pozostałe osoby mogą uzyskać dostęp do artykułu tutaj.

Opublikowane: 20-08-2021
Aktualności
przejdź do listy aktualności:

KALENDARZ WYDARZEŃ

 Poprzedni WRZESIEŃ 2021 Następny 
PnWtŚrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Brak wydarzeń w najbliższym okresie

Copyright © 2012 Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego
strony internetowe Łódź